Alergijski rinitis i kako se nositi s njime
26
SVIBANJ, 2020.
Alergijski rinitis predstavlja velik zdravstveni problem i jedan je od najčešćih razloga posjeta liječniku obiteljske medicine.
Simptomi
Simptomi alergijskog rinitisa slični su prehladi, no traju duže i javljaju se uvijek u isto doba godine. To su prvenstveno učestalo kihanje, začepljen nos, curenje vodenog sekreta iz nosa ili cijeđenje sekreta u ždrijelo, svrbež i crvenilo nosa i očiju, peckanje i suzenje očiju, nadražajni kašalj i grebanje u grlu.
Očni simptomi se javljaju u 40 – 70 % bolesnika zbog postojanja refleksa koji povezuju nosnu sluznicu i spojnicu oka neuralnim mehanizmima, kao i zbog izravnog kontakta alergena sa spojnicom oka. Očni simptomi izraženiji su u bolesnika sa sezonskim rinitisom.
Nadalje, alergijski rinitis je bolest čija jačina simptoma varira od godine do godine iz zasad neobjašnjivih razloga, ponekad neovisno o koncentraciji peludi u zraku. Često je udružen s drugim bolestima gornjih dišnih putova poput upale sinusa, uha ili s nosnom polipozom.
Alergijski rinitis može se podijeliti na:
- povremeni ili intermitentni alergijski rinitis (simptomi se pojavljuju rjeđe od 4 dana u tjednu i manje od 4 tjedna godišnje) koji je povezan s raznim vanjskim alergenima poput peludi trava, stabala i korova
- stalni ili perzistentni alergijski rinitis (simptomi traju više od 4 dana u tjednu i više od 4 tjedna godišnje) koji je najčešće uzrokovan kućnim alergenima poput grinja, prašine, plijesni i dlaka kućnih životinja, a obično je jače izražen zimi.
Utjecaj alergijskog rinitisa
Alergijski rinitis smanjuje koncentraciju, izaziva glavobolju, umor, utječe na radnu sposobnost i kod djece može dovesti do izostanka iz škole. Spomenuti simptomi mogu biti blagi bez ometanja svakodnevnih aktivnosti ili pak umjereni do teški pri čemu se narušava kvaliteta života (negativan utjecaj na spavanje i odmor, simptomi ometaju učenje i produktivnost na poslu, troškovi liječenja su visoki).
Preventivne mjere
U liječenju se koriste preventivne mjere i razni terapijski postupci, a u dojenčadi se ističe važnost prehrane majčinim mlijekom kao mjera prevencije.
U preventivne mjere prvenstveno spada izbjegavanje alergena, konkretno: izbjegavanje boravka i osobito fizičkih aktivnosti u otvorenom prostoru za vrijeme velike koncentracije peludi u zraku, smanjivanje koncentraciju grinja u domu (osobito u spavaćoj sobi), uklanjanje tepiha, tapeciranog namještaja, teških zavjesa, pernatih jastuka, kao i korištenje posebnih prekrivača za madrace, pranje rublja i posteljine na temperaturama iznad 60 °C uz prozračivanje prostorija.
Valja također poraditi na smanjenju kontakta nosne sluznice i alergena: prije izlaska iz zatvorenog prostora preporučuje se uštrcati u nos preparat s ektoinom koji poput filtra oblaže sluznicu nosa i onemogućava kontakt alergena i sluznice, a nakon boravka u okolini u kojoj je osoba bila izložena alergenima bilo bi poželjno odmah skinuti odjeću koja se nosila, istuširati se i oprati kosu kako bi se time smanjila koncentracija alergena u neposrednom životnom okruženju.
Svakodnevna lavaža nosne sluznice pomoću fiziološke otopine pomaže u uspostavljanju fiziološke funkcije cilija nosne sluznice. Razrjeđivanjem sekreta olakšava se njegov izlazak iz nosa, pri čemu se ispiru alergeni.
Terapijski postupci
Terapijski postupci obuhvaćaju imunoterapiju i farmakoterapiju (lijekovi).
Imunoterapija
Specifična imunoterapija može se primijeniti kad postoji preosjetljivost samo na određeni alergen ili na jedan cjelogodišnji alergen. Dugo vremena se provodila potkožnom primjenom alergena, ali se danas preporučuje sublingvalna primjena, uzimanjem otopine alergena ispod jezika. Takvom primjenom nema potencijalnih opasnih sustavnih alergijskih reakcija. Kod većine bolesnika alergijske tegobe se smanjuju, a kod nekih i potpuno nestaju.
Najbolji rezultati postižu se kod alergije na peludi trava ili na grinje iz kućne prašine.
Farmakoterapija
Budući da imunoterapija nije pogodna za veći broj bolesnika, potrebno je liječenje lijekovima. Važno je znati da svi lijekovi mogu samo kontrolirati simptome bolesti, ali ne i izliječiti alergijski rinitis. Stoga se treba usredotočiti na olakšavanje i kontrolu simptoma bolesti.
Ipak, farmakoterapija je gotovo uvijek nužna jer blagi oblik bez terapije često prijeđe u umjereno teški ili teški.
1. Oralni antihistaminici
Uobičajeno se koriste oralni antihistaminici druge generacije, antileukotrijeni, intranazalni kortikosteroidi i dekongestivi.
Za ublažavanje simptoma danas se koriste oralni antihistaminici druge generacije koji su učinkoviti kod nosne sekrecije, kihanja i svrbeža nosa, ali ne pokazuju učinkovitost kod kongestije (začepljenosti) nosa.
Oralni antihistaminici također su učinkovitiji kod očnih simptoma u odnosu na intranazalne kortikosteroide, stoga su prvi izbor terapije kod liječenja blagog i povremenog alergijskog rinitisa.
2. Intranazalni kortikosteroidi
Intranazalni kortikosteroidi najučinkovitiji su lijekovi kod alergijskog rinitisa. Pokazuju inhibicijski učinak na ranu i kasnu fazu alergijske reakcije, a djeluju na sve nosne simptome. Nove generacije mogu se zbog niske bioraspoloživosti duže primjenjivati (sigurni su) i ne izazivaju atrofiju nosne sluznice. Sistemski se kortikosteroidi kod samog alergijskog rinitisa koriste iznimno rijetko, i to kod jake kongestije nosa odnosno teškog oblika alergijskog rinitisa.
3. Dekongestivi
U terapiji alergijskog rinitisa koriste se i dekongestivi. Njihova primjena je kratkotrajna i preporuka je koristiti ih do 5 dana. Nosni dekongestivi djeluju vazokonstrikcijski u sluznici nosa, čime se smanjuje protok krvi i otečenost tkiva, tj. kongestija nosa. Duža primjena uzrokuje povratnu kongestiju. Umjesto njih može se upotrijebiti hipertonična otopina morske vode, koja ima blaži dekongestivni učinak.
Prilikom primjene lijekova može doći do pojave neželjenih reakcija odnosno nuspojava. Mjerama farmakovigilancije pokušava se osigurati zaštita pacijenata i sigurna primjena lijekova, a tvrtka Marti Farm ima dugogodišnje iskustvo i znanje upravo u tom području.
Tvrtka Marti Farm je također sama razvila svoj program za praćenje sigurnosti lijekova, a radi se o programu za farmakovigilanciju Sympto®. Poslovni dnevnik nedavno je objavio članak o našem programu za praćenje sigurnosti lijekova; članku možete pristupiti preko poveznice Poslovni dnevnik: članak.
Zaključak
Alergijski rinitis jedan je od najčešćih razloga posjeta liječniku obiteljske medicine i predstavlja velik zdravstveni problem. Kako bi se postigla bolja kontrola alergijske bolesti, potrebno je izbjegavati alergene, upoznati se s karakteristikama bolesti i primijeniti mjere prevencije, a po potrebi i odgovarajuću terapiju.
Ružica Štimac, mag. pharm. / Suradnica u odjelu registracije
26
SVIBANJ, 2020.
Kontakt
Sjedište
Lašćinska cesta 40
HR-10000 Zagreb
Hrvatska
Ured
Planinska ulica 13/2
HR-10000 Zagreb
Hrvatska
Ured: +385 1 5588 297
Farmakovigilancija: +385 1 5588 297
Klinička ispitivanja: +385 1 5614 330
Registracija: +385 1 2420 873
Marketing: +385 1 2420 890
Fax: +385 1 2420 860
info@martifarm.com
Farmakovigilancija
farmakovigilancija@martifarm.com
Tel: +385 1 5588 297
Pravne informacije
Puni naziv tvrtke
Skraćeni naziv tvrtke
Sjedište
Ured
Pravni oblik poslovanja:
Sudski registar
MBS
Marti Farm d.o.o.
Marti Farm
Lašćinska cesta 40, HR-10000 Zagreb
Planinska ulica 13/2, HR-10000 Zagreb
Društvo s ograničenom odgovornošću
Trgovački sud u Zagrebu
080751121
OIB
Temeljni kapital
Ovlašteni zastupnik
29969122438
HRK 20,000.00 (plaćen u cijelosti)
Martina Diminić Smetiško, direktor
Broj računa
HR3623600001102197724 (Zagrebačka banka)
HR4324020061100628669 (Erste banka)
Puni naziv tvrtke: Marti Farm d.o.o.
Skraćeni naziv tvrtke: Marti Farm
Sjedište: Lašćinska cesta 40, HR-10000 Zagreb
Ured: Planinska ulica 13/2, HR-10000 Zagreb
Pravni oblik: Društvo s ograničenom odgovornošću
Sudski registar: Trgovački sud u Zagrebu
MBS: 080751121
OIB: 29969122438
Temeljni kapital: HRK 20,000.00 (plaćen u cijelosti)
Ovlašteni zastupnik: Martina Diminić Smetiško, direktor
Bank account: HR3623600001102197724 (Zagrebačka banka), HR4324020061100628669 (Erste banka)
Sva prava pridržana Marti Farm d.o.o. 2022. | Uvjeti korištenja | Pravila privatnosti